Sastojci prečaca koje biste trebali, a ne biste trebali koristiti

konzervirana hrana

Postoji razlog zašto izraz glasi: 'najbolja stvar od narezanog kruha.' Čini se da neprestano tražimo načine kako olakšati kuhanje, prečacima u rasponu od kondenzirane juhe do smrznutog povrća i još mnogo toga. Iako vam neki od ovih predmeta mogu biti najbolji prijatelj u kuhinji, nisu svi ovi prečaci vrijedni vašeg novca. Želite li odvojiti pšenicu od kukolja? Pokrili smo vas.






No, prije nego što započnemo, kratka, ali bitna napomena: mnoge praktične namirnice (uključujući prethodno oguljene naranče koji su krugove napravili prije nekoliko godina) igraju važnu ulogu u pristupačnosti: ove namirnice olakšavaju kuhanje osobama s invaliditetom ili drugim preprekama, a mi im pozdravljamo.



Na ovom popisu istražujemo blagodati i nedostatke - financijske, ekološke i druge - nekih uobičajenih prikladnih namirnica. Ali ne prosuđujemo što radite s tim informacijama. Naprotiv, u potpunosti podržavamo one koji traže prečace koji su im potrebni kako bi kuhanje učinili ugodnim i dostižnim iskustvom.








Ne vrijedi: obogaćena cvjetača

riža od cvjetače

Riža od karfiola posljednjih se godina proslavila kao alternativa s malo ugljikohidrata jedno od žitarica koje se najviše konzumira oko svijeta. No dok su stručnjaci podijeljeni oko toga je li ovaj trend pozitivan ili negativan (chef Giada De Laurentiis rekao je Christopheru Kimballu na svom Podcast Milk Street ona je mrzi (mrzi),) jedno je sigurno: definitivno se ne isplati kupiti unaprijed obogaćenu cvjetaču.

Udobnost uvijek platite kada je riječ o pripremljenoj hrani, ali u slučaju riže od cvjetače, oznaka je smiješna. Roc Jurka iz Pro obiteljski kuhar računao, utvrdivši da domaća riža od cvjetače može biti i do 87% jeftinija od kupljene u trgovini, ovisno o marki koju odaberete. I to nije sve ...



Svježa riža od karfiola ima tendenciju da ima veće komade među zrnima veličine riže, a također brže odlazi prema The Cookful . Danas, u međuvremenu, izvještava da ima blađi, više vodenast okus od domaćeg.

Obje prodavaonice napominju da smrznuta cvjetača-riža djeluje bolje od unaprijed zapakirane robe koju pronađete u prolazu s proizvodima, pa ako se naribanje ili prerada vlastite cvjetače čini previše posla, možemo izaći iza ove prečice. Ali s obzirom na razliku u cijeni i lakoću izrade vlastite ... zašto biste?



Ne vrijedi: unaprijed naribani sir

ribani sir

Prethodno naribani sir jedan je od primjera prikladne hrane koja nije samo skuplja nego što je radite sami - zapravo vas dovodi do toga da plaćate više za sniženu kvalitetu. Zbog vlage i masnoće u siru, kada se nariba, ima tendenciju da se lijepi. Iako je to potpuno prirodno, proizvođači pretpostavljaju da kada posegnete za prethodno nasjeckanim sirom u hladnjaku, želite da se posipa, a ne nakupina. Stoga joj dodaju sredstva protiv zgrudanja, uključujući biljnu celuloza .

Iako u celulozi nema ništa urođeno loše (i Njuškice razotkrila glasine iz 2016. da je to zapravo bila drvna celuloza), to još uvijek nije nešto što želite u svom siru ... pogotovo ne ako želite da se lako topi. Napokon, aditivi koji sprečavaju da se sir zgrudi na hladnom mogu također spriječiti da se amalgamira kad je topao, na primjer kada želite da se rastopi u slasni umak od karbonare, kao što je Kuhinja Elena objašnjava. Pouka priče? Upoznajte se sa svojim renderom za kutije: uštedjet ćete novac i čine bolji konačni rezultat.

unutarnja temperatura za rep jastoga

Ne vrijedi: instant kava

zrnca instant kave na žlicu

Shvatili smo. Instant kava je uistinu puno jeftinija od skuhane kave, s Jedanaest kava što pokazuje da je prosječna cijena šalice instant cijelih 30 centi jeftinija od šalice kuhane. Za nekoga tko pije puno kave, to znači da bi instant mogao imati smisla za puno centi.

No, unatoč analizi troškova, ovisnici o kavi koji se odluče za instant mogu na kraju uroniti puno novca u svoj izbor, jer smatraju da je manje kofeiniran od stvarne stvari. Prema Healthline , šalica instant sadrži između 30 i 90 mg kofeina u usporedbi sa 70 do 140 u šalici uobičajene kave, tako da trebate popiti više za isto zujanje.

Instant kava također se može pohvaliti s više akrilamida od uobičajene kave - a to nije dobra stvar. Akrilamid je kemijska tvar koja nastaje kad se zrna kave prže i povezuju s mogući povećani rizik od raka . Uz to, budimo iskreni: skuhana kava samo je ukusnija, bez obzira pije li se sama ili se koristi kao sastojak vaše omiljene hrane Tiramisu recept.

Ne vrijedi: prethodno mljeveni češnjak

mljeveni češnjak

Mljevenjem češnjaka ruke vam mogu smrdjeti, a daska za rezanje neuredna, pa ćemo shvatiti zašto biste mogli doći u iskušenje da se odlučite za te stvari u staklenci. Ali molim te, Molim oduprijeti se porivu. Stručnjaci tvrde da ne samo da tijelo nevjerojatno puno koristi za zdravlje češnjaka kada se isporučuje u svježem obliku Sveučilište Northwestern , ali staklen češnjak daleko prigušeniji, prigušeniji i čak ustajalog okusa od svježih stvari.

To je zato što je okus češnjaka izuzetno promjenjiv, što postaje gorči što dulje sjedi sa slomljenim staničnim stjenkama (tj. Prethodno mljevenim). A budući da staklenke mljevenog češnjaka sadrže i stabilizatore i konzervanse poput limunske i fosforne kiseline, prethodno mljevene stvari jednostavno nemaju okus same po sebi. Stoga izbjegavajte stvari iz stakla i odlučite sami tucati, naribati ili mljeti češnjak. Potrebno je malo više vremena i truda, ali hljeb s češnjakom će vam biti zahvalan.

Ne vrijedi: začinski paketići

taco paket začina Bloomberg / Getty Images

Od začina taco do začina na roštilju, paketi začina mogu se činiti kao spas za život. Uostalom, kada ih usporedite s teglom stvarnih začina, ovi paketi od 0,99 dolara kradu. Ali nije sve kako se čini.

Izgradnja dobro opskrbljenog ormarića za začine u početku je sigurno investicija, ali plodove možete ubirati mjesecima koji dolaze. Jedan paket začina može se upotrijebiti samo za jedan obrok, a to brzo može dovesti do puno kupnji od 0,99 USD!

xxtra flamin hot cheetos zabranjeni

Prema Mama koja štedi novac , to nije jedini razlog za odbijanje paketa začina. Ona to primjećuje praveći vlastite mješavine omogućuje vam kontrolu količine soli i šećera u vašim receptima - a da ne spominjemo izbjegavanje konzervansa. Osim toga, daje vam potpunu kontrolu nad vašim kombinacijama okusa!

Ipak, priznat ćemo dva upozorenja: ako začine ne upotrebljavate često, naprijed kupite paket. Prema riječima, začini u staklenkama traju oko godinu ili dvije McCormick , nakon čega počinju gubiti snagu. Ako začine koristite vrlo rijetko, vjerojatno će puno začina propasti. Također, kao Životna pamet objašnjava, postoje neke mješavine koje zahtijevaju toliko sastojaka - poput curryja u prahu ili Stari zaljev - da je njihova kupnja prethodno pomiješana manje glavobolja i da će na kraju vjerojatno biti i daleko ekonomičniji izbor.

Ne vrijedi: kora za pitu

kora za pitu

Unatoč izrazu 'lako poput pite' izrada kora za pitu nije jednostavan podvig za postići baš kako treba. Možemo razumjeti zašto se puno ljudi odlučuje za unaprijed izrađene stvari, a s toliko marki koje možete birati, sigurno se jedna isplati? Prema mišljenju stručnjaka.

Za macheesmo , najpovoljniji prečac je ujedno i najskuplji i najmanje poželjan: smrznuta kora za pite štedi vam puno vremena, ali košta gotovo dvostruko više od cijene domaće ili u frižideru pripremljene kore. A okusa jednostavno ... nema

Ispitivači na Kitchn , u međuvremenu je otkrio da su unatoč maloj vremenskoj prednosti i usporedivoj cijeni u trgovini, okus i tekstura domaćeg proizvoda neuporedivi. Vježbom, iskusni proizvođač pita može dobiti koricu za samo 20 minuta aktivnog vremena. I premda sada postoje kore izrađene bez hidrogeniziranih masti, ništa ne nadmašuje jednostavnost brašna, soli, šećera i vašeg izbora maslaca ili masti, ovisno o kontekstu.

Presuda? Naoružajte se kuhačom i počnite vježbati: nema vremena poput sadašnjeg da usavršite svoj recept za domaću koru pite.

Ne vrijedi: unaprijed nasjeckani luk

nasjeckani crveni i bijeli luk

Vice naslovom članka o unaprijed sjeckanim proizvodima ne povlači udarce: ' Sjeckani proizvodi su bacanje novca, zato ga već prestanite kupovati . ' I dok se oko toga ne slažemo svi računa se (više o tome kasnije), priznajemo da je unaprijed nasjeckani luk vrsta otpada.

Poput češnjaka, i luk je član obitelji allium. I poput češnjaka, i luk počinje puštati gorak spojevi u trenutku kad im se slomi stanični zid. Jelan okus ovih spojeva povećava se samo s vremenom, pa što duže sjeckani luk odstoji prije nego što ga upotrijebite, manje slatkoće i više gorčine dodat će vašem konačnom jelu.

Ako vaše vještine noža nisu super brušene (ha, ha) - ili sjeckanje luk vas samo suzi - jednostavno upotrijebite procesor hrane ili naučite nasjeckajte luk na pravi način . Ušteđeni novac, nasjeckani luk, riješen problem.

izbornik tajni navika

Vrijedno toga: pileća rotisserie

pilići rotisserie

Kupljena rotisserie piletina promijeniće igru ​​kada trebate brzo staviti večeru na stol - a ovisno o tome odakle je nabavite, totalna je krađa. Costco je poznat po svojoj prethodno kuhanoj piletini od rotisseriea od 4,99 dolara to je zapravo tako jeftin lanac gubi novac na njemu. A ovu piletinu možete učiniti još vrijednijom ako se naoružate pametnim planom jelovnika.

Prvi dan kad kupite svoju piletinu, poslužite je onakvom kakva je uz vaše omiljene strane poput pire krumpira ili maca i sira. Kad je večera gotova, odvojite vrijeme za rezanje preostalog mesa i spremite ga u posudu u hladnjak. Sljedeći dan može se koristiti za tepsiju, enchiladas ili pileću salatu. Na kraju stavite sve preostale pileće kosti u lonac i podlijte vodom. Dodajte prepolovljeni luk kao i mrkvu i stabljiku celera - obje izrezane na tri inča - i pirjajte polako i polako da se stvori bogati temeljac, savršen za domaću juhu ili bilo koje druge potrebe za temeljcima.

Vrijedno: zaliha

pileći temeljac Rob Kim / Getty Images

Da, lako je napraviti vlastiti domaći temeljac, a kad god je to moguće, toplo vam preporučujemo da to učinite. (Lijepo se smrzava!) Ali činjenica je da izrada zaliha može biti dugotrajan postupak, a s obzirom na mnoštvo izvrsnih opcija na tržištu, od kojih mnoge sadrže malo ili nimalo dodanih sastojaka ili konzervansa, dobra je ideja uvijek imajte na policama kutiju ili dvije pripremljene zalihe.

Čak New York Times slaže se da zalihe kupljene u trgovini imaju svoje mjesto u kuhinji - s jednim upozorenjem ponavljamo. Iako većinu vremena nitko neće biti mudriji ako zamijenite zalihe kupljene u trgovini za domaće, u slučajevima kada je dionica namijenjena glavnini okusa jela (kao kod super jednostavnog rižeta od parmezana ili pilećeg rezanca juha, na primjer), odlučite se za domaću. To će učiniti sve razlike.

Vrijedno toga: pesto kupljen u trgovini

pesto tjestenina

Ligurski pesto je ljetni umak napravljen od svježeg bosiljka, češnjaka, pinjola i maslinovog ulja, koji se tradicionalno ručno tuče u mužaru i tučku. S obzirom na svježinu umaka, kladimo se da ste iznenađeni što preporučujemo kupnju u trgovini, ali saslušajte nas. Od pinjola preko parmezana do svježeg bilja, pesto možete skupo napraviti kod kuće - jedan BBC Ispitivač recepata otkrio je da je trostruko skuplji, točnije. A staklenka pestoa nije samo sjajna mješavina vaše tjestenine! Dodaje ukusan zip omletima, sendvičima ili humusu za nekoliko sekundi. Možda najbolje od svega: postoje tako mnoge marke koje možete izabrati. Merch Dope nudi šest fenomenalnih izbora, uključujući nekoliko bez aditiva i konzervansa.

Ako poslužujete jednostavnu tjesteninu od pestoa za večeru, idite na domaću. (Možete čak i rifiti s klasikom, mijenjajući orašaste plodove ili začinsko bilje kako bi odgovarali vašim željama.) No, kao redoviti sastojak za radnu noć, pesto iz trgovine je neizostavni hak. Naravno, ako vam zatreba recept za pesto ubojice, možemo vas spojiti.

Vrijedi: mješavina za kolače

kutija smjese za torte na polici Bloomberg / Getty Images

Ljudi gledaju u nos u smjesu za torte u boksovima, ali pogodite što? S razlogom je to glavna marka supermarketa. Smjesa za torte u kutijama usavršena je s vremenom kako bi je bilo gotovo nemoguće previše miješati (uobičajena pogreška kolača od nule ), ostati vlažnije dulje i pružiti dosljedne rezultate, bez obzira na vaše iskustvo pečenja ili stručnost. Torte u kutiji također su gotovo upola manje cijene torte od nule, prema Kitchn . A najbolje od svega? Super ih je džezirati gore ili dolje, ovisno o vašem raspoloženju!

Za brzu, pouzdanu tortu ispecite kako piše na kutiji i smrznite s konzerviranim ili domaćim mrazom po vašem izboru. Ili upotrijebite smjesu za torte u kutiji za izradu poke torte, 7Up torte ili bilo koje od mnogih, mnogih drugih opcija za liječnička smjesa za torte u boksu kako bi bio još posebniji. Nebo je nekako ograničeno s mješavinom torti u kutijama - možda je to razlog zašto ga ne možemo ne voljeti.

Vrijedno toga: grah iz konzerve

redovi goja konzerviranog graha

Ne može se poreći da je grah iz konzerve lakši od suhog, ali uvijek smo ga kupili pomalo krivnje, pretpostavljajući da je daleko ekološki prihvatljivije kupiti suhi i kuhati ga kod kuće. Ispada, pogriješili smo!

Iako ako usporedite vreću suhog graha s limenkom kuhanog graha na polici, sušeni grah doista će imati niži ugljični otisak, a to će se sve promijeniti nakon što ga odnesete kući. Energija koja se troši na samo namakanje i kuhanje graha daleko je manje učinkovita od industrijskih mjera koje se koriste za šaržno kuhanje graha koji se zatim sipa u limenke. Zapravo jedan studija pokazao je da kuhanje graha od suhog na štednjaku troši 11 puta više energije od zagrijavanja graha iz lima. (Osim toga, to je puno lakše.)

Pouka priče? Idite na konzervirani grah bez krivnje. Spremni su za grijanje i jelo za nekoliko minuta i oni su bolji za planet! A natrij u obroku možete smanjiti za ispiranje konzerviranog graha prije nego što ih upotrijebite.

Vrijedno toga: umak od rajčice kupljen u trgovini

staklenke umaka za tjesteninu

Talijanske se nonne možda prevrću u grobovima, ali neki od naših kulinarskih stručnjaka s najviše povjerenja slažu se: domaći umak od rajčice možda neće biti vrijedan truda s obzirom na kvalitetu stvari koje danas možete pronaći u staklenci.

Ne samo da je Kitchn otkrijte da umak od rajčice, koji se kupuje u trgovini, može upotpuniti i cijenu od vlastite, ali Uživajte u jelu šokirao se kad je u testu slijepog okusa otkrio da su bogati, koncentrirani okus i 'ljepljiva' tekstura umaka kupljenih u trgovini osvojili srca i nepca testera.

Sljedeći put kad budete bili u supermarketu, pripazite na marku s relativno kratkim popisom sastojaka, a zatim slobodno napunite smočnicu: staklenku umak za špagete u trgovini je savršena stvar koju imate pri ruci za brzu i laganu večeru bilo koje radne dane.

zašto piletina i vafli

Vrijedno toga: instant riža

riža

Dok se tjestenina skuha za manje od 10 minuta, riži lako može trebati 20 ili više - i nekim satima smeđeg tipa blizu sat vremena. Nije ni čudo što je instant ili minutna riža toliko popularna, a ispostavilo se da je u mnogim slučajevima i korisna prečica.

Minuta riže u osnovi je ista kao i obična riža, osim što je lagano kuhana prije pakiranja za prodaju. Ne samo da Vijeće cjelovitih žitarica računajte minutnu rižu kao porciju cjelovitih žitarica - isto kao i rižu koju morate sami skuhati - ali Monica Auslander Moreno, MS, RD, LD / N, savjetnica za prehranu za RSP Nutrition kaže Jedi ovo, ne ono da je nutritivna razlika između instant riže i obične riže 'neprimjetna'. Odaberite marku bez aditiva ako je moguće, a ovo postaje izvrstan glavni prečac koji će vam biti pri ruci.

(Pogotovo jer alternativa - prethodno kuhana riža za pripremu obroka - može pokazati se opasnim ako nije ispravno učinjeno. Uzet ćemo naš rast riže bez bakterija, puno hvala.)

Vrijedno: ghee

ghee

Ghee je u osnovi indijski pročišćeni maslac, proizveden postupkom u kojem se sve krute tvari mlijeka i voda uklanjaju iz samog maslaca, ostavljajući za sobom čistu, zlatnu masnoću koja je bogatog okusa i ima mnoštvo blagodati. u usporedbi sa samim maslacem : ima višu točku dima (gotovo dvostruko više od maslaca); ima duži vijek trajanja (nevjerojatnih devet puta veći od maslaca); a ponekad ga mogu tolerirati oni s intolerancijom na laktozu. (Potpuno za razliku od maslaca!)

Jedini problem? Gheeju treba četiri do šest sati za izradu kod kuće. Nije super energetski učinkovit, niti ga je jednostavno uklopiti u vaš užurbani raspored.

Unesite: ghee kupljen u trgovini. Ovaj je nekako bezveze. Postoji gomila super čistih ghee marki napravljenih samo s najboljim maslacem hranjenim travom i bez aditiva, pa sve što trebate je staviti teglu na pult (ne treba hladiti!) I koristiti kao ulje, maslac , ili oboje.

Vrijedno toga: tijesto za pizzu kupljeno u trgovini

tijesto za pizzu na stolu s brašnom

Kao i kod izrade bilo kojeg tijesta za kruh od nule, i za izradu tijesta za pizzu treba vremena - vremena koje nemamo svi. I kao Uživajte u jelu pronađeno u slijepom testu okusa, kupljeno u trgovini limenka biti dobar kao domaći ... sve dok znate na što treba paziti.

U svom testu, prodajna mjesta na boboliju koru od bobolija koštala su 4,69 dolara protiv domaćeg tijesta za pizzu i smrznutog tijesta za pizzu tvrtke Whole Foods. Domaće tijesto (s manje od 0,50 USD po kori) i tijesto od Whole Foodsa (oko 0,90 USD po kori) bilo je usporedivo u pogledu okusa, ali kora Boboli dobila je palčeve po cijeloj ploči ... i bio je daleko najskuplji od gomile.

Whole Foods nije jedino mjesto u kojem se priprema dobro tijesto za pizzu! LikePizza nudi neke druge izvrsne marke koje noć pizze doista čine brzom i laganom aferom. A ako živite u blizini dobre pizzerije, mnogi će prodati dodatne kuglice od tijesta ako samo zatražite!

Vrijedno toga: tikva od kockica butternut-a

komadići tikve od butternut-a

Rekli smo da smo na brodu s Viceovom mržnjom prema narezanom povrću s iznimkom ... a ta iznimka je tikva od butternut-a. Obožavamo svilenkastu, kremastu teksturu i slatkasti okus ove tikve, ali kad god je kupimo, uvijek završi tako da sjedi na pultu i bulji u nas danima, tjednima, mjesecima, zbog kakve je noćne more pripremiti.

Andrew Spena iz Bon Appétita slaže se s nama: napisao je čitav esej za trgovinu braneći svoju odluku da napravi jedini predpakirani proizvod koji je ikad kupio tikva od butternut-a .

Da, kao i svaka praktična hrana skuplja je od kupnje cijele. Da, kupnja spremnog za rad značajno smanjuje rok trajanja. Ali znate što? Negodujemo zbog implikacija da se moramo boriti s večerom. Dajte nam naš tikvicu od ljuske oguljene, iznutrice i isječene na kockice ... i prste milostivo netaknute.